Zobacz Galileo na Facebooku

Czym dla klientów jest podział nieruchomości?

Czym dla klientów jest podział nieruchomości?

Opublikowano przez na Lip 30, 2014 w Aktualności

Czym dla klientów jest podział nieruchomości?
Nieraz klienci odwiedzają nasze Biuro Geodezji prosząc o poradę w tym temacie. Czasem wynika to z przeciągającego się konfliktu między sąsiadami, gdzie jedna strona upomina się o swoje grunty. A najczęściej tą formę wybiera się, aby podarować dzieciom część działki.

Mimo wielu wątpliwości i niejasności w początkowych okresach tego procesu geodezyjnego wszystko opiera się na prostych zasadach. Podział nieruchomości jest po prostu przeniesieniem praw własności na nowego właściciela. Nie musi być to cała działka, a tylko jej część, przez co teren zyskuje zupełnie inne wartości geodezyjne.Kolejne ważne pytanie jakie nasuwa się przy tym temacie jest: „co zrobić, aby wszcząć postępowanie o podziale nieruchomości?” Cały proces, łączy się z działaniem administracyjnym, które powinien prowadzić prezydent miasta, wójt, albo burmistrz. A osoba uprawniona lub zainteresowana powinna złożyć odpowiednie do tego dokumenty:
• Potwierdzenie własności.
• Wypis z ewidencji gruntów i budynków ( z katastru nieruchomości),
• Początkowy projekt podziału ( mapa zasadnicza bądź mapa katastralna),
• Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jeżeli mamy wszystkie pisma, jesteśmy zmotywowani do działania będziemy musieli zapoznać się jeszcze z kolejnymi procesami, jak procedura sporządzania operatu z podziału nieruchomości, zapoznanie z artykułami prawnymi, czy opłatami związanymi z podziałem nieruchomości. Wszystkie informacje można uzyskać poprzez Biuro Geodezji w Lublinie, albo czytać na bieżąco porady na naszej stronie, gdzie będą dostępne wszystkie informacje dla naszych klientów.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *